Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Народни представители
Експорт на данните в XML формат Експорт на данните в XLS формат Експорт на данните в CSV формат
ЛЮБЕН АНДОНОВ КОРНЕЗОВ
ЛЮБЕН АНДОНОВ КОРНЕЗОВ
  • Дата на раждане : 03/01/1947 Ямбол, България
  • Професия: юрист;
  • Езици: немски;руски;
  • Избран(а) с политическа сила: "Коалиция за България" 33.98%;
  • Изборен район: 1-БЛАГОЕВГРАД;
  • Участие в предишно НС: 7 ВНС; 38 НС; 39 НС;
  • E-mail: kornesov@abv.bg
Биография

Любен Корнезов е роден на 3 януари 1947 г. в гр. Ямбол.

През 1965 г. завършва средното си образование. През периода 1965-1967 г. отбива редовната си военна служба във ВМФ-Варна, след което две години е работник в завод “Ямболен” и строителството.

Приет е за редовен студент през 1969 г. и завършва висшето си образование в Юридическия факултет на Софийския университет “Св. Климент Охридски” през 1973 г., след което преминава през всички стъпки на съдебната йерархия.

Бил е председател на Търговишкия и Ямболския окръжен съд.

Съдия в Конституционния съд (1991 – 1994 г.), а през периода 1995-1997 г. е заместник-министър на правосъдието.

Любен Корнезов е бил депутат във Великото Народно събрание (1990 – 1991 г.) и заместник-председател на Комисията по изработването на Конституцията на Република България от 1991г.

Народен представител в 38-то Народно събрание, член на три парламентарни комисии. Заместник-председател на Парламентарната група на демократичната левица.

На 16 ноември 2000 г. е избран за заместник-председател на 38-то Народно събрание.

Избран е за народен представител в 39-то Народно събрание и за заместник-председател на Парламентарната група на Коалиция за България. Председател на Комисията по жалбите и петициите на гражданите до избирането му за заместник-председател на 39-то Народно събрание (15 октомври 2003 г.). Член на Комисията по правни въпроси и на Временната комисия за подготовка на предложения за промени в Конституцията на Република България.
Избран е за заместник-председател в 40-то Народно събрание.

Любен Корнезов развива научна и преподавателска дейност. Той е професор, доктор по право, автор на 17 книги и монографии и над 350 статии.

Любен Корнезов е член на Висшия съвет на БСП.

Женен, баща на две деца.

Парламентарна дейност
40-то Народно събрание
член 11/07/2005 - 11/07/2005
40-то Народно събрание
зам.-председател на НС 11/07/2005 - 25/06/2009
Комисия по правни въпроси
член 24/08/2005 - 25/06/2009
Законодателна дейност
Парламентарен контрол
Предложения към законопроекти за второ четене
Решения и становища по чл.154 от ПОДНС
Наложени дисциплинарни мерки по чл.156 от ПОДНС