National Assembly
First and last sitting
Number of MPs 
President

Constituent
 
10.02.1879-16.04.1879
 
231

Antim I

1 GNA*

17.04.1879-26.06.1879

 231

Antim I
1 ONA**
21.10.1879-24.11.1879
158
Petko Karavelov
2 ONA
23.03.1880-18.12.1880
172
Petko Karavelov
(23.03.1880-26.03.1880)
Petko R. Slaveikov
(26.03.1880-28.11.1880)
Nikola Souknarov
(29.11.1880-18.12.1880)
2 GNA
01.07.1881
307
Todor Ikonomov
3 ONA
10.12.1882-25.12.1883
47
Simeon
The Metropolitan Bishop
of Varna and Preslav
(11.12.1882-08.09.1883)
Dimiter Grekov
(09.09.1883-25.12.1883)
4 ONA
27.06.1884-06.09.1886
195/286
Petko Karavelov
(27.06.1884-30.06.1884)
Stefan Stambolov
(30.06.1884-26.08.1886)
Georgi Zhivkov
(01.09.1886-06.09.1886)
3 GNA
19.10.1886-03.08.1887
493
Georgi Zhivkov
(19.10.1886-01.11.1886)
Dimiter Tonchev
(22.06.1887-03.08.1887)
5 ONA
15.10.1887-17.12.1889
285
Dimiter Tonchev
(15.10.1887-12.12.1888)
Zahari Stoyanov
(13.12.1888-06.09.1889)
Panayot Slavkov
(22.10.1889-17.12.1889)
6 ONA
15.10.1890-15.12.1892
276
Panayot Slavkov
(15.10.1890-12.12.1892)
Dimiter Petkov
(14.12.1892-15.12.1892)
4 ONA
03.05.1893-17.05.1893
577
Dimiter Petkov
7 ONA
15.10.1893-21.12.1893
145
Dimiter Petkov
(15.10.1893-19.11.1893)
Georgi Zhivkov
(20.11.1893-01.08.1894)
8 ONA
15.10.1894-04.02.1896
149
Teodor Teodorov
9 ONA
01.12.1896-19.12.1898
159
Dr. Georgi Yankoulov
(01.12.1896-19.12.1898)
10 ONA
16.05.1899-29.11.1900
169
Dr. Dimiter Vachov
(16.05.1899-01.10.1899)
Zhecho Bakalov
(18.10.1899-29.11.1900)
11 ONA
22.02.1901-23.12.1901
166
Ivan Ev. Geshov
(22.02.1901-25.10.1901)
Marko Balabanov
(25.10.1901-23.12.1901)
12 ONA
22.04.1902-31.03.1903
188
Dragan Tsankov
13 ONA
02.11.1903-22.12.1907
189
Dr. Peter Staikov
(02.11.1903-30.01.1904)
Dr. Todor Gatev
(20.10.1904-15.10.1905)
Dr. Peter Gudev
(17.10.1905-02.03.1907)
Dobri Petkov
(05.03.1907-18.04.1908)
14 ONA
15.06.1908-15.02.1911
203
Hristo Slaveikov
(15.06.1908-15.09.1910)
Dr. Peter Orahovats
(15.10.1910-15.02.1911)
5 GNA
09.06.1911-09.07.1911
414
Dr. Stoyan Danev
15 ONA
15.10.1911-23.07.1913
213
Dr. Stoyan Danev
(15.10.1911-01.06.1913)
Ivan Ev. Geshov
(26.06.1913-23.07.1913)
16 ONA
19.12.1913-31.12.1913
204
Dr. Dimiter K. Vachov
17 ONA
20.03.1914-15.04.1919
257
Dr. Dimiter K. Vachov
18 ONA
02.10.1919-20.02.1920
237
Naycho Tsanov
(declined the post)
19 ONA
15.04.1920-11.03.1923
232
Alexander Botev
(15.04.1920-24.06.1921)
Nedyalko Atanassov
(04.11.1921-11.03.1923)
20 ONA
21.05.1923-11.06.1923
245
Alexander Botev
(21.05.1923-11.06.1923)
21 ONA
09.12.1923-15.04.1927
267
Dr. Todor Kulev
(09.12.1923-04.01.1926)
Alexander Tsankov
(05.01.1926-15.04.1927)
22 ONA
19.06.1927-18.04.1931
275
Alexander Tsankov
(19.06.1927-15.05.1930)
Nikola Naidenov
(21.05.1930-18.04.1931)
23 ONA
20.08.1931-19.05.1934
283
Stefan Stefanov
(20.08.1931-12.10.1931)
Alexander Malinov
(15.10.1931-18.05.1934)
24 ONA
22.05.1938-27.04.1939
160
Stoycho Moshanov
25 ONA
24.02.1940-23.08.1944
160
Nikola Logofetov
(24.02.1940-16.05.1941)
Christo Kalfov
(16.05.1941-23.08.1944)
26 ONA
15.12.1945-28.09.1946
279
Vassil Kolarov
(15.12.1945-06.11.1946)
6 GNA
07.11.1946-21.10.1949
465 (375)
Vassil Kolarov
(07.11.1946-08.12.1947)
Bureau
Raiko Damyanov
(09.12.1947-21.10.1949)
Presidium
Dr. Mincho Neichev
(09.12.1947-16.01.1950)
1 (27) NA ***
17.01.1950-02.11.1953
239
Bureau
Ferdinand Kozovski
Presidium
Dr. Mincho Neichev
(18.01.1950 -27.05.1950)
Georgi Damyanov
(27.05.1950-13.01.1954)
2 (28) NA
14.01.1954-11.12.1957
249
Bureau
Ferdinand Kozovski
Presidium
Georgi Damyanov
(15.01.1954-12.01.1958)
3 (29) NA
13.01.1958-04.11.1961
254
Bureau
Ferdinand Kozovski
Presidium
Georgi Damyanov
(13.01.1958-27.11.1958)
Dimiter Ganev
(30.11.1958-14.03.1962)
4 (30) NA
15.03.1962-08.12.1965
321
Bureau
Ferdinand Kozovski
(15.03.1962-12.09.1965)
Sava Ganovski
(06.12.1965-08.12.1965)
Presidium
Dimiter Ganev
(15.03.1962-20.04.1964)
Georgi Traikov
(23.04.1964-10.03.1966)
5 (31) NA
11.03.1966-18.05.1971
416
Bureau
Sava Ganovski
Presidium
Georgi Traikov
(11.03.1966-06.07.1971)
6 (32) NA
07.07.1971-09.03.1976
400
Georgi Traikov
(07.07.1971-27.04.1972)
Dr. Vladimir Bonev
(27.04.1972-09.03.1976)
7 (33) NA
15.06.1976-07.04.1981
400
Dr. Vladimir Bonev
8 (34) NA
16.06.1981-21.03.1986
400
Stanko Todorov
9 (35) NA
17.06.1986-03.04.1990
400
Stanko Todorov
7 GNA
10.07.1990-02.10.1991
400
Nikolai Todorov
(17.07.1990-02.10.1991)
36 NA
04.11.1991-17.10.1994
240
Stefan Savov
(04.11.1991-24.09.1992)
Alexander Yordanov
(05.11.1992-17.10.1994)
37 NA
12.01.1995-13.02.1997
240
Blagovest Sendov
38 NA
07.05.1997- 19.04.2001
240
Yordan Sokolov
39 NA
05.07.2001-17.06.2005
240
Prof. Ognian Gerdjikov
(05.07.2001 - 04.02.2005)
Prof. Borislav Velikov
(23.02.2005-17.06.2005)
40 NA
11.07.2005 - 25.06.2009
240
Georgi Pirinski
(11.07.2005 - 25.06.2009)
41 NA
14.07.2009 - 14.03.2013
240
Tsetska Tsacheva
42 NA
21.05.2013 - 05.08.2014
240
Mihail Mikov
43 NA
27.10.2014 - 26.01.2017
240
Tsetska Tsacheva
44 NA
19.04.2017
240
Dimitar Glavchev