National Assembly of the Republic of Bulgaria - Home
National Assembly
of the Republic of Bulgaria
Members of parliament
Export in XML Export in XLS Export in CSV
EVGENY STEFANOV CHACHEV
EVGENY STEFANOV CHACHEV
  • Date of birth : 17/07/1944 Sofia, Bulgaria
  • Profession: Economist;
  • Languages: French;Russian;Spanish;Portuguese;
  • Political force: "Democrats for Strong Bulgaria" 7.07%;
  • Constituency: 23-SOFIA 1;
  • Member of the previos NA: 39th NA;
Parliamentary activity
40th National Assembly
Member 11/07/2005 - 25/06/2009
Delegation to the Assembly of the West-European Union
Substitute Member 28/09/2005 - 25/06/2009
Presented Bills
Parliamentary control