National Assembly of the Republic of Bulgaria - Home
National Assembly
of the Republic of Bulgaria
Members of parliament
Export in XML Export in XLS Export in CSV
DELYAN SLAVCHEV PEEVSKI
DELYAN SLAVCHEV PEEVSKI
  • Date of birth : 27/07/1980 Sofia, Bulgaria
  • Profession: Jurist;
  • Languages: English;
  • Political force: MRF – Movement for Rights and Freedoms 14.84%;
  • Constituency: 27-STARA ZAGORA;
  • Member of the previos NA: 41st NA; 42nd NA;
  • E-mail: delyan.peevski@parliament.bg
Parliamentary activity
43rd National Assembly
Member 27/10/2014 - 26/01/2017
Economic Policy and Tourism Committee
Member 28/11/2014 - 26/01/2017
Presented Bills
Parliamentary control