National Assembly of the Republic of Bulgaria - Home
National Assembly
of the Republic of Bulgaria
Members of parliament
Export in XML Export in XLS Export in CSV
GEORGI TENEV STANKOV
GEORGI TENEV STANKOV
  • Date of birth : 04/05/1963 , Bulgaria
  • Political force: PP GERB 33.54%;
  • Constituency: 29-HASKOVO;
  • Member of the previos NA:
  • E-mail: georgi.stankov@parliament.bg
Parliamentary activity
44th National Assembly
Member 10/05/2017 - present
Parliamentary group of PP "GERB"
Member 10/05/2017 - present
Defense Committee
Member 10/05/2017 - 31/05/2019
Committee on Agriculture and Foods
Member 07/09/2017 - present
Presented Bills
Parliamentary control