National Assembly of the Republic of Bulgaria - Home
National Assembly
of the Republic of Bulgaria
Members of parliament
Export in XML Export in XLS Export in CSV
STANISLAV IVANOV STOYANOV
STANISLAV IVANOV STOYANOV
  • Date of birth : 19/06/1980 Svishtov, Bulgaria
  • Profession: Economist;
  • Languages: English;Russian;
  • Political force: PP GERB 33.54%;
  • Constituency: 4-VELIKO TARNOVO;
  • Member of the previos NA:
  • E-mail: stanislav.stoyanov@parliament.bg
Parliamentary activity
44th National Assembly
Member 03/04/2019 - present
Parliamentary group of PP "GERB"
Member 03/04/2019 - present
Energy Committee
Member 19/04/2019 - present
Friendship group Bulgaria - Greece
Member 10/07/2019 - present
Friendship group Bulgaria – Italy
Member 10/07/2019 - present
Friendship group Bulgaria - Romania
Member 10/07/2019 - present
Friendship group Bulgaria - Ukraine
Member 10/07/2019 - present
Presented Bills
Parliamentary control